Австрійський історик Віккенгаузер стверджує, що на гербі XVIIIст. були зображені відчинені срібного кольору ворота, в створі яких розміщувався імперський орел (герб правлячого дому Габсбургів), а на ньому покладено готичний щит червоного кольору, перетятий посередині срібною балкою. В 1784р. була також виготовлена і перша печатка міста: овальна, розміром 40*45 мм., по колу напис німецькою мовою: "Чернівці місто. Печатка, 1784". В центрі - відчинені ворота з сімома зубцями. Над ними в два ряди вісім по чотири в ряд вмурованих каменів. В центрі створу воріт - цісарський орел, на нього покладено готичний щит з поперечною срібного кольору балкою. Під ворітьми - дві схрещені лаврові гілки.
30 квітня 1908р., напередодні святкування 500-річчя першої письмової згадки про Чернівці, магістрат міста звернувся до Міністерства внутрішніх справ Австрії з проханням залишити місту саме цей герб. Місту був виданий патент на герб, який зазнав незначної зміни: червоний щит, на якому відчинені увінчані сімома зубцями збудовані з каменю міські ворота. Вище зубців - вісім вільноширяючих каменів в два ряди по чотири, камені горішнього ряду дещо менші, ніж нижнього. У відкритих воротах видніється позолочений двоголовий орел, обидві голови увінчані золотими коронами, в правій лапі тримає меч, в лівій - державу. На грудях орла, над яким висить цісарська корона, знаходиться червоний щиток, перетятий сріблястою лінією, оповитий ланцюгом ордена Золотого Руна. Під міськими воротами дві перехрещені лаврові гілочки, зв'язані червоно-білою стрічкою.
Віккенгаузер не пояснює, чому саме вказані символи були використані при створенні герба. Мабуть, вони були притаманні місту ще з часів Галицької (Червоної) Русі та періоду перебування в складі Молдавського князівства. Геральдика в руські землі і Молдову прийшла з Польщі, але ідея геральдичної системи на знайшла тут повного застосування. Геральдика Буковини формувалась з XVІІІст. на основі суто специфічних джерел (червоного і срібного кольорів, риски тощо), які згодом перейшли на герби.
Зображення на сайті -
В.М.Напиткін.
Strohl H., Stadte-Wappen von Osterreich-Ungarn, Wien, 1904
Перегляд