Укр.
Гербів на 18.08.2022 - 5175
НАВІГАЦІЯ
Список для: Українська Геральдика
Список для: Статті
Закон для Тризуба
Всі герби за алфавітом

ПОШУК
Для пошуку потрібно використовувати
не більше одного слова
або його частини.
НАЙБІЛЬШ ВІДВІДУВАНІ РЕСУРСИ:

Сучасний герб (95542) 
(Державні символи України)
Прапор (70154) 
(Державні символи України)
Штандарт Президента (64936) 
(Державні символи України)
Сучасний герб (54349) 
(КАЛЬНИК)
Сучасний герб (51726) 
(ШАБЕЛЬНЯ)


Google
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

Закон для Тризуба

Міністерство юстиції розробило законопроект "Про опис, порядок використання і захисту державних символів України". Документ от-от передадуть на затвердження в Кабмін. Про те, де і кому буде дозволено виконувати гімн, зображувати герб і вишивати прапор, наша розмова з міністром юстиції Олександром Лавриновичем.

- Олександре Володимировичу, такий закон - вимога Конституції. Однак в одному з коментарів із приводу законопроекту Ви згадали і про "неналежне використання" наших символів. Про які конкретні факти йде мова?

- Такі випадки Мін'юст спеціально не відслідковує. Можемо лише судити по зверненнях громадян, обурених неповажним відношенням до наших святинь, наприклад, під час масових акцій протесту. Але для міністерства головне не це, а виконання положень Конституції. А там сказано: усі символи і порядок їхнього використання повинні бути описані в єдиному законі. Нині ж діють розрізнені нормативні акти: Закон і Указ Президента "Про Державний Гімн України", постанови Верховної Ради "Про Державний прапор України" і "Про Державний Герб України". Ці документи, до того ж, не пропонують практичних норм ні по використанню, ні по правовому захисті символів.

- Таких правил насправді мало. Мені вдалося знайти лише про герб - його дозволено розміщати на печатках, штампах, документах органів держвлади, держуправління і держустанов. Що ж новенького пропонує Мін'юст?

- Регулюється постійне і тимчасове використання символів. Скажімо, органи влади, держустанови зобов'язані розміщати герб не тільки на документах, але і на офіційних веб-сайтах, а державний прапор - на своїх будинках і в робочих кабінетах. А ще він повинен бути на прикордонних заставах, в аеропортах. Тимчасово вивішувати прапори потрібно у дні спортивних змагань, загальнодержавних свят. Є також правила, що існували і раніше, але не завжди дотримувалися. Приміром, виконувати гімн під час присяги суддів Конституційного суду, уповноваженого по правах людини.

- Чи Врахований у вашому законопроекті Великий Герб України? Він дотепер не затверджувався парламентом.

- Ми включили варіант герба, що був схвалений урядом і спрямований у Верховну Раду в 2000 році. Пропонуємо депутатам затвердити його разом із законопроектом.

- А сполучення жовтого і блакитного кольорів буде вважатися державним?

- Самі кольори - ні. Але от для прапора і герба визначені як чітка колірна ідентифікація, так і пропорції - це дуже важливо з погляду геральдики, тому повинно неухильно дотримуватися. У підзаконному акті є зображення прапора і гербів та їхній докладний опис. До речі, ми називаємо жовтий і синій кольори, як запропоновано в Конституції.

- Виходить, якщо жовта і синя половинки прапора виявляться не рівновеликими, як вимагає Конституція, це вже не держсимвол?

- Перекручування неприпустимі. У законопроекті також є вимоги до розміщення прапора, що повинні дотримуватися. Так, піднятий прапор не повинен торкатися землі чи підлоги. Прикріплюється він до прапорної щогли. Співвідношення між шириною полотнища і довжиною щогли - не менше одного до трьох. На фасад будинку щогла кріпиться на кронштейні, при цьому під кутом не більше 45 градусів і на висоті не нижче двох метрів. А в кабінетах держслужбовців прапор повинен знаходитися біля місця постійної роботи, але не за спиною, а на видному місці.

- Олександре Володимировичу, ну а якщо звичайний громадянин побажає прикрасити синьо-жовтим прапором фасад свого котеджу на День незалежності - змусять забрати?

- Ніяких заборон на цей рахунок немає. Нехай вивішує, але з дотриманням вимог закону.

- Свято є свято. А як би Мін'юст розцінив ідею якої-небудь української школи - щодня перед початком уроків піднімати прапор під гімн, як це роблять в Америці?

- Дуже позитивно відношуся до цієї традиції і буду тільки радий, якщо вона з'явиться в наших школах. Здавалося б, простий обряд, але як виховує почуття патріотизму, гордість за свою державу. У радянські часи день в піонерських таборах, у студентських будзагонах починався з підняття прапора. Так що це не тільки американський звичай.

- Один час були модні шорти, пошиті з радянських прапорів, футболки із серпом і молотом. А якщо мені, наприклад, захочеться прикрасити точною копією тризуба купальник чи навіть нижню білизну - це можна?

- Вишитий на красивому бікіні герб буде свідченням вашого найвищого патріотизму, але не дуже гарного смаку. Однак нічого кримінального в цьому немає.

- Складається враження, що особливих заборон по використанню символів у законопроекті немає. Але одна справа - герб на бікіні, і зовсім інше - привселюдно спалити прапор чи його розірвати. В Америці за подібне можна й у в'язницю сісти.

- Чому ж, наруга над держгоссимволами й у нас кримінально карно. (У новому КК є стаття, що передбачає штраф до 50 не оподатковуваних податком мінімумів чи арешт на півроку за публічну наругу над прапором, гімном, гербом - Авт.) Але щось я не пригадую жодного такого вироку.

- Судових прецедентів, може, і не було. Але мені відомий випадок, коли в приватної охоронної фірми були проблеми через емблему, на якій зображений орел з українським гербом у лапах.

- Звичайно, це знущання.

- Але і з гімном у нас проробляють творчі експерименти. Наприклад, зумер для мобільника.

- Думаю, цей те ж саме, що вишити герб на бікіні. Чи ж цитувати Святе Писання на дискотеці. Є речі, до яких потрібно відноситися відповідним чином. В усьому повинні бути присутніми здоровий глузд і вихованість.

- Може, така мелодія в телефоні і дурний смак, зате усі будуть знати український гімн.

- Навряд чи. На мобільних же гімн звучить не в еталонній редакції, не цілком, до того ж без слів. Так перекручувати гімн неприпустимо. Але і знущання над Україною як державою я отут не бачу.

- А яка еталонна редакція у вашому законопроекті?

- Гімн на музику Михайла Вербицкого, слова Павла Чубинского. Виконується в тональності сі-бемоль мажор. Партитура для малого, середнього і великого складу духового оркестру, інструкція Морозова.

- Тобто награвати мелодію гімну на губній гармошці в до-мажорі не можна?

- Це вже художня самодіяльність. Вона неприпустима у випадках, передбачених законом, скажімо, у Верховній Раді. А для душі, увечорі в будинку - грайте на здоров'я.

- Смію припустити, що і Сердючкин хит "Ще не вмерла Україна, якщо ми гуляємо так" Ви назвете несмаком. Але доводилося чути і таку думку: нехай і примітивно, нехай тільки одним рядком, але Сердючка все-таки пропагує наш гімн.

- Цей приклад викликає сумнів у духовній зрілості виконавця і суспільства, що сприймає подібне на ура. Для мене це - прояв дееволюції, віддалення від національного культурного надбання, що здобувалося тисячоліттями. Але з цього зовсім не виходить, що Андрій Данилко не має права на творчість.

- Чи є в законопроекті Мін'юсту положення про використання символів у торгових знаках? У Росії, наприклад, це дозволено, але потрібно платити чималий податок.

- Наш документ забороняє використовувати держсимволи в будь-якій рекламі. Але питання з брендами він не регулює.

- А як з політичними партіями? Відома історія, коли Народному Рухові заборонили використовувати тризуб у своїй символіці.

- На початку 1991 року я сам підписував лист ректора столичного політеху на дозвіл використовувати тризуб у документах вузу. Він звертався і до Руху за таким дозволом. Але тоді тризуб ще не був державним символом. Тепер же жодна політична партія, жодне об'єднання громадян не мають права зазіхати на держсимволи. У нас є національна історія, національні святині, що ми повинні поважати.

Ганна Удовиченко,
"Київські відомості" №59 (3156) від 19 березня 2004 року


Авторський колектив | Література | Статистика | Гостьова книга | Нашi друзi | Плагіатори | Вiйськовi емблеми | Геральдичнi лiнки | Негеральдичнi лiнки | Нас вiтають | | Іноземна геральдка
Матерiали сайту не можуть бути використанi частково чи повнiстю без письмової згоди ЗАТ "Мiкросистема".
Data of a site cannot be used entirely or partially without the written agreement of Joint-Stock Company " Microsystem ".
Материалы сайта не могут быть использованы целиком или частично без письменного соглашения ЗАО "Микросистема". © Microsystem